Kilka wskazówek, jak przygotować się do zakupu roweru – na co zwrócić uwagę? - Rowery Ok

Kilka wskazówek, jak przygotować się do zakupu roweru – na co zwrócić uwagę?

list Kategoria: Blog Dodano:

Wybór odpowiedniego roweru, wbrew pozorom, nie jest łatwym zadaniem. Bogata oferta i duże zróżnicowanie jednośladów sprawia, że znalezienie modelu zgodnego z naszymi oczekiwaniami może sprawić kłopot. Czym więc kierować się planując zakup roweru?

Typ roweru

Głównym kryterium wyboru jednośladu zawsze powinno być jego przeznaczenie. Choć na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów rowerów, największą popularnością cieszą się następujące:

rower miejski

rower górski (MTB)

rower trekkingowy

rower szosowy

rower crossowy

Kiedy zamierzamy jeździć w trudnym terenie, optymalnym wyborem będzie rower górski, natomiast  jeżeli zależy nam bardziej na turystyce rowerowej, gdzie będziemy pokonywać wiele kilometrów po utwardzonych drogach, lepiej wybrać rower trekkingowy. Rowery szosowe mają z kolei bardzo wąskie koła i opony, dzięki czemu doskonale spisują się na asfalcie, natomiast zupełnie nie nadają się do jazdy w nawet w łatwym terenie. Rowery miejskie zapewniają komfortową, wyprostowaną pozycję i są wygodnym środkiem transportu z punktu A do punktu B, natomiast rowery Crossowe to uniwersalne rowery, coś między miastem a lekkim terenem.

 

Rama

Kiedy już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, gdzie i w jaki sposób chcemy jeździć, należy zwrócić uwagę na ramę. W przypadku najtańszych modeli, rama wykonana jest ze stali, co sprawia, że sprzęt jest ciężki i trudny w prowadzeniu. Stalową ramę możemy spotkać w większości budżetowych rowerów marketowych.  Kiedy kupujemy rower markowy, możemy spodziewać się, że rama została wykonana z aluminium, dzięki czemu jest on o kilka kilogramów lżejszy niż rower z ramą stalową. Występują też rowery z lekką ramą karbonową, choć jest to już zdecydowanie wyższa półka cenowa. Oprócz materiału ważna jest również wielkość ramy – rama powinna być dopasowana do naszego wzrostu, a siedząc na rowerze, powinniśmy czuć się komfortowo. Jak dostosować wymiary jednośladu do własnych preferencji? Najlepszym sposobem jest przetestowanie roweru. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto sprawdzić w informacjach od producenta, do jakiego wzrostu przystosowany jest dany model. 

 

Osprzęt

Osprzętem nazywamy wszystko to, co jest doczepione do ramy i co wpływa na funkcjonowanie roweru. Najważniejszymi elementami są podzespoły odpowiedzialne za napęd, czyli przerzutki, łańcuch, zębatki, piasty, dźwignie, a także hamulce. Producenci osprzętu łączą poszczególne elementy w grupy, w których znajdują się podzespoły podobnej jakości. W przypadku rowerów górskich wyposażonych w osprzęt Shimano mamy do wyboru szereg grup, począwszy od najdroższych XTR czy Deore XT do jazdy wyczynowej, po osprzęt wystarczający do rekreacyjnej jazdy, jak np. Shimano Acera i Shimano Tourney. Warto zwrócić uwagę nie tylko na tylną przerzutkę, ale też poznać specyfikację pozostałych komponentów. Nasi pracownicy z chęcią udzielą fachowej porady i odpowiedzą na pytania.

 

Cena roweru

Koszty zakupu roweru są różne i wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena jednośladu związana jest z jego rodzajem, wyposażeniem, a także miejscem, w którym go kupujemy. Choć oferowane w supermarketach rowery są często o wiele tańsze, zazwyczaj jest to sprzęt niskiej jakości, który często ulega awariom. Niezły rower w specjalistycznym sklepie można kupić już za ok. 1600 zł. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem ceny, idzie jakość zastosowanego osprzętu. Ceny katalogowe rowerów kończą się na ok. 65 000 zł a można spotkać również droższe.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło