Jakie wyróżniamy rowery górskie?  - Rowery Ok

Jakie wyróżniamy rowery górskie? 

list Kategoria: Blog Dodano:

Rowery znane w naszym kraju pod ogólną nazwą – górskich są na świecie określane mianem MTB, czyli Mountain Terrain Bike. Tego rodzaju jednoślady zostały tak zaprojektowane, aby pozwalały cieszyć się z pokonywania trudnych terenowych tras. Można nimi bez problemu jeździć po górskich duktach, leśnych szlakach czy nieutwardzonych wyboistych ścieżkach. 

Jakie cechy powinien mieć każdy rower górski?


Bez względu na rodzaj roweru górskiego każdy z nich powinien być wykonany w sposób umożliwiający jazdę w wymagającym terenie. Rowery MTB muszą mieć mocną ramę i szerokie opony z agresywnym bieżnikiem. Dzięki tym cechom zapewniają swoim właścicielom doskonałą przyczepność i umożliwiają im wygodną i satysfakcjonującą jazdę nawet po bardzo trudnym terenie.


Rodzaje rowerów górskich:


Rowery ATB
To podstawowy rodzaj rowerów górskich. Ich nazwa pochodzi od angielskiego skrótu: All Terrain Bike, co już sugeruje, że rowery te nadają się do jazdy praktycznie po każdej nawierzchni. ATB to najtańsze rowery górskie, które są przeznaczone dla amatorów oraz osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą terenową. 


Rowery x-road
To rodzaj rowerów crossowych, które nadają się do jazdy z dużą prędkością po nieutwardzonych, trudnych szlakach. Jest to połączenie rowerów górskich i trekkingowych, które oferują swoim właścicielom niezwykłą wszechstronność zastosowań.


Rowery Cross Country 
Tego typu rowery charakteryzują się małą wagą i niezwykłą dynamicznością. Są najczęściej wyposażone tylko w przedni amortyzator, a ich kierownica umieszczona jest niżej niż siodełko. Dzięki swojej budowie nadają się do jazdy nawet w najtrudniejszym terenie. 


Rowery downhill
Rowery downhill są stworzone do zjeżdżania z dużą prędkością ze stromych wzniesień. Mają bardzo solidną ramę i szeroką kierownicę z krótkim mostkiem. Ich środek ciężkości jest zlokalizowany nisko. Charakteryzują się również dużą wagą, dzięki której możliwa jest ekstremalna jazda.


Rowery Freeride
Takie rowery przypominają nieco rowery typu downhill, ale różnią się od nich kilkoma cechami, które sprawiają, że mają nieco więcej zastosowań. Ich solidna rama, szeroka kierownica i opony, wrażliwe hamulce oraz wysoka lokalizacja kierownicy w stosunku do siodełka sprawiają, że można je wykorzystywać zarówno do zjazdów, jak i pokonywania płaskich tras.


Rowery full suspension 
Te modele rowerów górskich wyróżniają się pełnym zawieszeniem. Są wyposażone zarówno w przedni, jak i tylny amortyzator, dzięki czemu można na nich pokonywać najbardziej wymagające górskie trasy. Dzięki takiej budowie jazda na nich jest bardziej komfortowa niż na typowych rowerach górskich hardtail z amortyzowanym widelcem. Są od nich jednak znacznie cięższe i droższe. 


Rowery enduro
Na tego typu jednośladach można pokonywać trudne i długie trasy górskie. Bez problemu można nimi jeździć po płaskim terenie, a także podjeżdżać i zjeżdżać z górek. Doskonale sprawdzą się również podczas szaleństw w bike-parkach. Charakteryzują się stosunkowo krótką i sztywną ramą, regulowaną sztycą i hydraulicznymi hamulcami. W niektórych modelach można spotkać się z przednią przerzutką.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło