Jaki rower miejski wybrać do jazdy po ulicach miasta – na co zwrócić uwagę? - Rowery Ok

Jaki rower miejski wybrać do jazdy po ulicach miasta – na co zwrócić uwagę?

list Kategoria: Blog Dodano:

Rower miejski, oprócz jazdy w mieście, sprawdzi się także na wiejskich dróżkach czy leśnych ścieżkach, pod warunkiem, że nawierzchnia jest ubita i niezbyt pagórkowata. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnego typu rowerów miejskich. Jak więc wybrać odpowiedni dla siebie?

Zasady wyboru roweru miejskiego

 

Podstawowym kryterium wyboru roweru miejskiego jest wygoda użytkowania. Rower miejski nie musi bowiem być bardzo zwrotny, osiągać zawrotnych prędkości czy cechować się ultralekką wagą. Ważne, żeby jazda na nim była komfortowa i bezpieczna. Aby to osiągnąć, należy dostosować jego parametry do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

Najważniejszym aspektem determinującym zakup roweru miejskiego jest wzrost jeżdżącego. W czasie jazdy kierujący powinien siedzieć w pozycji wyprostowanej. W tym celu należy zwrócić uwagę na rozmiar ramy. Pewne dysproporcje można skorygować regulując wysokość siodełka i kierownicy, ale przy dużych rozbieżnościach będzie to niemożliwe.

 

Mówiąc o ramie warto zaznaczyć, że dostępne są zarówno rowery męskie, jak i damskie (tzw. damki). Różnica między nimi związana jest z wysokością mocowania górnej rury. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mężczyzna jeździł damką lub odwrotnie. Liczy się przede wszystkim komfort użytkującego. Istnieje ponadto cały szereg innych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Należą do nich:

  • ilość przełożeń (dobrze, jeśli rower posiada 3 biegi),
  • rodzaj hamulców,
  • waga (pamiętaj, że rowery miejskie są zazwyczaj cięższe od sportowych),
  • amortyzacja,
  • detale takie jak lampki, błotniki, nóżka, dzwonek czy tylny bagażnik.

 

Odpowiednio dobrany rower miejski to przyjemna i komfortowa jazda, a dzięki temu doskonała alternatywa dla innych środków transportu.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło