Dobry rower nie musi być drogi - Rowery Ok

Dobry rower nie musi być drogi

list Kategoria: Blog Dodano:

Czy solidny rower, który posłuży nam przez lata, to wyłącznie zakup rzędu kilku tysięcy złotych? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Cechy dobrych i tanich rowerów

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy sprawdzić, kupując rower, jest to, czy został on wykonany na oryginalnych podzespołach. Jest to o tyle ważne, że niektórzy producenci oferują dwa różne rodzaje sprzętu: pierwszy z nich przeznaczony jest głównie do sklepów sportowych, drugi - do supermarketów. Podczas gdy jednak rowery z pierwszej kategorii są trwałe i solidne, te produkowane dla marketów zazwyczaj wykonane są na gorszej jakości podzespołach, które zużyją się już po roku czy dwóch. Nie warto więc dać się zwieść niskiej cenie rowerów marketowych - lepiej zapłacić trochę więcej za porządny sprzęt z profesjonalnego sklepu.

Nie dajmy się również skusić zalewającym rynek rowerom chińskim. Choć są one tanie, a niektóre z modeli są zbudowane z oryginalnych części, każda usterka wymagająca wymiany komponentów będzie w ich przypadku wiązać się ze znacznie wydłużonym serwisem - części zamienne trzeba będzie bowiem każdorazowo sprowadzać z zagranicy.

Nie oznacza to oczywiście, że sprzęt dobrej jakości to zawsze duży wydatek - za całkiem niską cenę dostaniemy już m.in. rowery zbudowane na osprzęcie marki Shimano. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że ze względu na swoją popularność są ogólnodostępne - to zaś oznacza, że w razie jakiejkolwiek usterki zawsze znajdziemy miejsce, w którym zostanie ona naprawiona tanim kosztem.

Pamiętajmy, że nawet najlepszy sprzęt nie uczyni z nas mistrzów kolarstwa - dlatego pakowanie w niego grubych pieniędzy jest po prostu nieopłacalne. Na zakup pierwszego profesjonalnego roweru warto przeznaczyć kwotę w przedziale od 1500 do 2000 zł - przy czym jeżeli zamierzamy jeździć na nim codziennie i w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, kwota będzie sięgać raczej tej górnej granicy. W ten sposób zapewnimy sobie tani sprzęt, który zarazem będzie solidny i odporny na niesprzyjającą pogodę.

Co więcej, kosztowne modele nie wpłyną lepiej na poprawę naszej kondycji, niż miałoby to miejsce w przypadku tańszych wariantów. Ich zakup warto więc odłożyć na czas, gdy zyskamy zarówno większą sprawność fizyczną, jak i szerszą wiedzę na temat kolarstwa. Dopiero wtedy będziemy w stanie wybrać drogi, specjalistyczny sprzęt, który będzie doskonale odpowiadał naszym potrzebom i którego zakup stanowczo nam się opłaci.

Jak wybrać rower, który będzie dla nas najlepszy?

Oprócz wytrzymałości roweru i jakości komponentów równie ważną kwestią jest to, gdzie i jak często zamierzamy na nim jeździć. Sprecyzowanie tych informacji pozwoli nam określić nasze oczekiwania.

Do wyboru mamy m.in.:

  • Rowery miejskie - przeznaczone przede wszystkim do jazdy po miejskich ulicach i ścieżkach rowerowych. Rowery do poruszania się po mieście to dobry wybór, gdy szukamy taniego i wygodnego środka transportu np. do dojazdów do pracy.
  • Rowery MTB - w tej kategorii znajdziemy modele typowo terenowe i przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach, jak np. wyboiste leśne ścieżki czy pagórki.
  • Rowery crossowe - dostosowane głównie do jazdy po asfalcie, ale sprawdzą się również na bardziej wymagającym podłożu. Dzięki temu, że stanowią połączenie szybkości modeli szosowych i wytrzymałości MTB, są doskonałym wyborem, jeżeli na co dzień używamy roweru na drogach miejskich, lecz od czasu do czasu lubimy wyprawić się w dłuższą trasę po lekkim terenie.
  • Rowery trekkingowe - choć, podobnie jak crossy, przeznaczone są one zarówno do jazdy po drogach miejskich, jak i do trudniejszych tras, w odróżnieniu od nich są bardziej „wycieczkowe” i będą sprawdzać się lepiej raczej na asfalcie.
  • Rowery szosowe - ich ramy wykonane są z lekkiego, a zarazem trwałego materiału, zazwyczaj aluminium lub karbonu. Mają one również maksymalnie cienkie opony, a także dużo biegów w przerzutkach i zakręcaną kierownicę wymuszającą przybranie pochylonej pozycji. Wszystko to w celu uzyskania maksymalnej prędkości jazdy.
  • Rowery Gravel - pod względem konstrukcyjnym przypominają rowery szosowe, różnią się jednak od nich m.in. geometrią ramy czy wytrzymalszym osprzętem. Dostosowane do nich opony przypominają raczej te przeznaczone do rowerów górskich. Sprawia to, że model ten stanowi swoiste połączenie roweru terenowego i szosowego.

 

Im precyzyjniej określimy nasze plany i oczekiwania względem roweru, tym większą satysfakcję będziemy czerpać z jego użytkowania. Oprócz wyboru właściwego modelu ważnym dla nas czynnikiem powinien być rozmiar ramy. Zakup zbyt dużego lub za małego roweru nie tylko przyniesie nam dyskomfort podczas jazdy, lecz także będzie zmuszał nas do przybierania niewygodnych pozycji - to zaś może prowadzić do bólu mięśni, a nawet urazów kręgosłupa. Niemałą rolę odgrywa tu również nasza waga - im lepiej jesteśmy zbudowani, tym solidniejsza będzie musiała być rama roweru, na którym przecież spocznie cały ciężar naszego ciała.

Jeżeli jednak wciąż nie jesteśmy pewni, jaki rower wybrać, najlepiej będzie poprosić o poradę sprzedawcę w sklepie rowerowym - z jego pomocą dobierzemy m.in. bardziej uniwersalne rowery, takie jak dostosowane do zróżnicowanych tras cross czy gravel.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło